Magnetski stolac u liječenju inkontinencije
Funkcionalna magnetska stimulacija (FMS)
Funkcionalna magnetska stimulacija (FMS) jedna je od brojnih novina uvedenih u Poliklinici Bonifarm tijekom zadnjih par mjeseci, a koju zbog svoje posebnosti, učinkovitosti i širokog indikacijskog područja svakako treba dodatno istaknuti.
Za razliku od standardne magnetoterapije sa statičkim magnetskim poljem i magnetskog polja slabe jakosti Funkcionalna Magnetska Stimulacija koristi pulsno elektromagnetsko polje (PEMP) velike jakosti (do 3T), čija je izuzetna učinkovitost dokazana u brojnim kliničkim studijama. Riječ je o potpuno neinvazivnom postupku koji se temelji na fizikalnom principu elektromagnetske indukcije.
Funkcionalna Magnetska Stimulacija ostvaruje terapijske učinke u liječenju različitih patologija, među kojima posebno mjesto zauzima jačanje mišića dna male zdjelice i liječenje urinarne inkontinencije.
Liječenje urinarne inkontinencije
Simultanom stimulacijom mišića dna zdjelice i korjenova sakralnih živaca koji inerviraju te mišiće i ujedno vegetativno i somatski opskrbljuju urinarni trakt, vaginu i rektum, jačaju se mišići dna zdjelice kao i mišići mjehura te se sinhronizira živčana inervacija tog područja što sve dovodi do brzog uklanjanja simptoma svih oblika inkontinencije (u žena i muškaraca). U većini slučajeva se postiže potpuno izlječenje, koje kod nekih oblika inkontinencije iznosi čak do 95% liječenih bolesnika.
Za liječenje urinarne inkontinencije izvori magnetskog polja su ugrađeni u poseban stolac tako da osoba samo udobno sjedne u stolac (bez skidanja i bez bilo kakvih dodatnih manipulacija ili intervencija). Dno male zdjelice se automatski nađe unutar terapijski isprogamiranog magnetskog polja. Za postizanje najboljih rezultata ovog liječenja potrebno je između 8 – 16 uzastopnih tretmana, ovisno o vrsti i stupnju inkontinencije. Svaki tretman traje otprilike 30 minuta i provodi se 2 puta tjedno. Većina bolesnika počinje primjećivati poboljšanje već nakon nekoliko tretmana, ali za potpune i postojane rezultate potrebno je provesti minimalno 8 tretmana.
Indikacije za primjenu magnetskog stolca
Osim u liječenju urinarne inkontinencije magnetski stolac je pokazao izuzetnu učinkovitost i u liječenju brojnih drugih poremećaja zdjelice te su u nastavku sumirane glavne indikacije njegove primjene:
- Urgentna, stresna i miješana urinarna inkontinencija
- Postpartalna urinarna inkontinencija
- Urinarna inkontinencija nakon prostatektomije
- Inkontinencija stolice
- Oporavak dna zdjelice nakon poroda
- Blaži oblici spuštene maternice i mokraćnog mjehura
- Oporavak nakon proktoloških i drugih operacija dna zdjelice
- Poteškoće u funkciji sfinktera kod hemoroidalne bolesti
- Kronični prostatitis
- Erektilna disfunkcija
Rizici i kontraindikacije za primjenu Funkcionalne Magnetske stimulacije
Do sada nisu zabilježene nikakve ozbiljnije nuspojave tijekom preporučene primjene ove terapije.
Unatoč tome, FMS-a se ne bi trebala primjenjivati kod:
- Trudnica
- Bolesnika s ugrađenim srčanim stimulatorom (“pace-makerom”) ili drugim elektroničkim uređajem
- Bolesnika s metalnim implantatima
- Teških krvarenja i krvnih diskrazija
- Izražene hipotenzije
- Teške srčane dekompenzacije
- Tireotoksikoze
- Malignih bolesti
- Aktivne tuberkuloze
Također je važno voditi računa da se magnetski nosači podataka (kartice, USB, SSD) kao i mobilni telefoni ne izlažu djelovanju jakog magnetskog polja zbog mogućih oštećenja.
Funkcionalna magnetska stimulacija u ortopediji i fizijatriji
Funkcionalna Magnetska Stimulacija ostvaruje dobre terapijske rezultate i u drugim područjima primjene. Prvenstveno se tu podrazumijevaju bolesti i bolesna stanja mišićno koštanog sustava, sportske ozljede te neuro fizioterapija. U nastavku su navedene neke od češćih indikacija za primjenu FMS-a:
- Artritisi / Artroze
- Uganuća
- Osteonekroza
- Otežano saštavanje koštanih prijeloma
- Tendinitisi
- Epikondilitisi
- Teniski lakat
- Mijalgije
- Lumboishialgija
- Algodistrofija